Engineering clock for FRDM-KE02Z40M
キャンセル
次の結果を表示
表示  限定  | 次の代わりに検索
もしかして:
1,765件の閲覧回数
Circuit_Man
Contributor I
Hi NXP Community,
I have the FRDM-KE02Z40M board that has a 10MHz crystal. What is the engineering clock frequency for this uC? Usually this is derived from the crystal's frequency, for other MCU boards that I have worked with. I need this frequency for my timing subroutines, like a 20ms timing subroutine.
Thanks
0 件の賞賛
返信
3 返答(返信)
diego_charles
NXP TechSupport
NXP TechSupport
Hi Circuit Man,
I think that you are making reference to the Core clock frequency.
According the KE02 RM chapter 20 internal clock source, the internal clock is selected, since FLL Engaged Internal mode is automatically selected out of reset. Using MCUXpresso Config tools (Clocks Tool) and after selecting this FLL mode I have obtained 32 MHz of core clock frequency.
diego_charles_0-1608662504774.png
If  you are using the MCUxpresso SDK, after running the BOARD_InitBootClocks();  the MCU is running with  internal clock mode in FEE mode , core clock is 40 MHz.
diego_charles_1-1608662563859.png
uint32_t CLOCK_GetFreq(clock_name_t clockName);
This can be an easier way to determine clock values, for your delay API.
I hope this helps,
Diego.
返信
Circuit_Man
Contributor I
Hi Diego,
Thank you for your response. I appreciate your help. But I have a question about your answer below. If the crystal's frequency is 10MHz, how can the KE02 core clock run at 40MHz? Doesn't the crystal set the maximum frequency of operation for the uC?
Thanks.
diego_charles
Hi @Circuit_Man
Thank you for your reply!
The internal FLL (frequency lock loop) generates a 40 MHz Core clock frequency by multiplying a reference clock by 1024, that way we are able to operate the MCU at a higher frequency than the one generated by the 10 MHz oscilator.