MK30F64VLH10 CMP Problem
取消
显示结果
显示  仅  | 搜索替代
您的意思是:
MK30F64VLH10 CMP Problem
2,595 次查看
martinzhang
Contributor III
Hello,
I got a problem of MK30F64VLH10 CMP with ADC module, following is the detail:
MCU:                                    MKV30F64VLH10
ADC Module:                    ADC0 and ADC1
CMP Module:                    CMP1:
Pins:
CMP1_IN1
CMP1_IN3
CMP1_OUT
Signal in CMP1_IN1: 50Hz sine wave
Signal in CMP1_IN3: Reference voltage
Issue Description:
The attached files are the signal got from CM1_OUT disabled and enabled ADC module.
Best Regards,
Martin Zhang
0 项奖励
回复
2 回复数
xiangjun_rong
NXP TechSupport
NXP TechSupport
Hi, Martin,
I suggest you set the HYSTCTR bits in CMPx_CR0 as 11 in binary, which will set the hysteresis as level 3(30mV), I think the hysteresis feature will solve the problem.
BR
XiangJun Rong
回复
Contributor III
I have already set the HYSTCTR to 3 (30mV), this can partly solve this problem. In addition I have increased the  number of CMP_CR0_FILTER_CNT, the result is better.