MK30F64VLH10 CMP Problem
キャンセル
次の結果を表示
表示  限定  | 次の代わりに検索
もしかして:
MK30F64VLH10 CMP Problem
2,596件の閲覧回数
martinzhang
Contributor III
Hello,
I got a problem of MK30F64VLH10 CMP with ADC module, following is the detail:
MCU:                                    MKV30F64VLH10
ADC Module:                    ADC0 and ADC1
CMP Module:                    CMP1:
Pins:
CMP1_IN1
CMP1_IN3
CMP1_OUT
Signal in CMP1_IN1: 50Hz sine wave
Signal in CMP1_IN3: Reference voltage
Issue Description:
The attached files are the signal got from CM1_OUT disabled and enabled ADC module.
Best Regards,
Martin Zhang
0 件の賞賛
返信
2 返答(返信)
xiangjun_rong
NXP TechSupport
NXP TechSupport
Hi, Martin,
I suggest you set the HYSTCTR bits in CMPx_CR0 as 11 in binary, which will set the hysteresis as level 3(30mV), I think the hysteresis feature will solve the problem.
BR
XiangJun Rong
返信
Contributor III
I have already set the HYSTCTR to 3 (30mV), this can partly solve this problem. In addition I have increased the  number of CMP_CR0_FILTER_CNT, the result is better.