MK24FN1M0VDC12R
取消
显示结果
显示  仅  | 搜索替代
您的意思是:
MK24FN1M0VDC12R
3,835 次查看
Veeking-Wu
Contributor II
hello guys:
Q1: MK24 ADC reference voltage can use external volatge by VREFH pin and VREFL pin.
in page 7 of datasheet. it descriptes the tolerant gap voltage ± 0.1V between VDD and VDDA.
VDD for MCU digital, VDDA for MCU analog. i didn't find the torlerant gap volatge between VREFH and VDDA. in my design, VREFL connect to VSSA. but my volatge for VREFH has a gap volatge to VDDA. gap volatge also is in ± 0.1V. is it risk for MK24?
Q2: MK24FN1M0VDC12R is 121 pins package. in RM document, it said for VREF, user can select external VREFH/VREFL pair pins.  user also can select alternate reference pairt, that's VALTH and VATL. this pair may be additional external pins or internal sources depending on the MCU configuration. I had known that how to use internal 1.2V for alternate reference, but for external pins for VALTH and VATL, i didn't find. checked a serises in this familiy MCU. 141 pins package or 100 pins package, both of them don't have VALTH pins and VATL pins. what's wrong?
BR!
Veeking
标记 (2)
0 项奖励
回复
12 回复数
Pavel_Hernandez
NXP TechSupport
NXP TechSupport
Deepens of your application in some cases the VREF is designed with a voltage divider in the PCB.
Let me research more about the last question.
Best regards,
Pavel
回复
Veeking-Wu
Contributor II
Hi Pavel, thanks for ur supports. but the first question, i still not fully understand ur comments. i think i need to further explian my question. in our product, VDDA and VDD connect to same power source. however, VREF connects to another power source. VREF will have a ±0.1V gap with VDDA. in VREF section of datasheet, recommand VREF maximum is VDDA. not mention gap voltage between VREF and VDDA. only mention that gap voltage is ±0.1V between VDDA and VDD. so my question is what's gap voltage between VDDA and VREF?
BR!
Veeking
Pavel_Hernandez
Hello, there is no gap there is only the maximum, at 3.3V, for example, the MCU cold works at 1.7V but your VREFH is 3.3V, the VREF is only for the ADC reference.
Best regards,
Pavel
hello Pavel:
As your said, maximum VREF of MK24 is 3.3V. power voltage for ADC reference keeps lower than 3.3V is ok. not depondes on VDDA. is it right?
about second question, do you have anthing to update?
The VREFH only supports as maximum what has the VDDA without a gap.
Pavel_Hernandez_0-1707241318892.png
Pavel_Hernandez_2-1707241500533.png
The variant does not support VATLH and VALTL.
Hi Pavel:
BUG 2: DAC section (page 38 of datasheet), it said DAC reference can be selected to be VDDA or VREFH. but in reference manual, DAC reference only be selected to be VREFH or internal 1.2V.
can you clarify for above 2 bugs?
Kinetis K24: 120MHz Cortex-M4F 1MB Flash (100-144pin) (nxp.com)
BUG 1: for MK24, operational temperature range is -40℃ to 10℃,
From MCU
RM
hi  Pavel:
as you found inform.,
BUG 1: for MCU, the operational temperature range is -40 to 105 degreeC. but for MCU VREF that's is MCU internal reference voltage 1.2V. VREF limited-range operating temperature is only 0 to 50 degreeeC. it made m confused. Shouldn't VREF be same as -40 to 105?
Got it.
Just to confirm, is this the bug you mentioned?
Yes. difference on DAC reference voltage between datasheet and RM documents, i'm not sure is a descreption error or bug. from my  point, i think DAC ref voltage should has 3 options: VDDA/VREFH/internal 1.2V. but i don't know why has this error. if it's actual, which one is right? shall we following RM's descreption?