S912ZVL12F0 ADC Module
cancel
Showing results for
Show  only  | Search instead for
Did you mean:
S912ZVL12F0 ADC Module
Jump to solution
6,572 Views
JoeZhou01
Contributor I
S12 ADC.jpg
While VBAT=6V,according to S912ZVL12F0 datasheet,
ADC 123.jpg
VDDA & ADC reference voltage is not 5V  any more. This will influence sampling precision.
How to fix this problem?
0 Kudos
Reply
1 Solution
6,448 Views
StanoA
NXP TechSupport
NXP TechSupport
Hi Joe,
Best Regards,
Stano.
View solution in original post
0 Kudos
Reply
14 Replies
StanoA
Hello Joe,
Thank you for your request.
https://www.nxp.com/webapp/Download?colCode=MC9S12ZVLRM
I think it can help you to solve your issue, but you are welcome with next questions.
Best Regards,
Stano.
JoeZhou01
Contributor I
Hello Stano,
Thanks for your instant response!
The test result is as below:
VBAT(V)VSUP(V)VDDX(V)
According to the test data, while VBAT<6.63V时,VDDX is not 5V.
At the same time,the ADC reference voltage is not 5V any longer.
Will ADC sampling result in a deviation?
Hello Joe,
This is not problem. When you measure such ADC value for your application measure also the VBG voltage in conjunction and then recalculate the final result for the measured analog value. The VBG voltage is stabile 1.20V (see RM) even if the VDDA voltage varies in allowed range. The recalculation sequence is in Sec 1.14.1. So the measurement accuracy is based on VBG voltage accuracy not VDDA.
If the VDDA voltage differs from 5.0V (e.g. VDDA = 4.0V) the ADC measurement of the VBG voltage provides higher digital value (than for VDDA=5.0V). So this means the full ADC range =0xFFF means 4.0V not 5.0V. The back recalculation gives the correct measurement value.
ADC 123.jpg
According to MCU datasheet 1.9.1.1
Untitled.jpg
MCU_Pin13 for other uses (e.g use MCU_Pin13 for GPIO).   Is it right?
Please select the right version of ADC module as in Table 10-2.
So for LQFP48 the pin16 belongs to VRH = VDDA and pin 13 belongs to VRL = VSSA.
For LQFP32 pin 12 = VRH = VDDA and pin 9 = VRL = VSSA.
Other free pins can be used for ADC inputs or GPIO.
123.jpg
This is TRK-S12ZVL demo sch from NXP web site.Why VRH & VRL for ADC input channel?
How to get ADC12B_LBA Module Version?Take S912ZVL12F0MLF as an example.
That means MCU_pin13 & pin16 can only use as VRL & VRH,while using ADC module.
Why MCU_pin13 has AN1 function,MCU_pin16 AN0?At which condition ,they can be used as ADC channel?
The ZVL128 has ADC V2.
The extra reference pins (VRH or VRL) can be used for the special analog measurements where the reference points are not equal to VDDA and VSSA. Then the ADC result in data register reflects the range from VRL to VRH (e.g. from 1.0V to 4.0V). In this case the VRL and VRH levels can be measured by ADC inputs together with analog value in this range and then the accurate analog value is calculated.
The information about allowed VRH and VRL range is in Table C-1 in RM.
I hope this helps you to solve your task.
321.png
Take S912ZVL12F0 as an example.
if S912ZVL12F0 is  ADC12B_LBA  V3 , which Pin mapped to VRH_2?
The S912ZVL12F0 has ADC12B_LBA_V2 so pin VRH_2 not exists. The ZVL12F0 = ZVL128. The number “8” is not showed on type mark.
According to the discussion before, the following schematic is used.
123.png
To avoid error configuration to damage MCU, if MCU_Pin16 needed to series one resistor to VDDA?
Hi Joe,
Yes sure, never connect GPIO pins directly to power supply pins. If you want to use it as analog input the series resistor to measured point with small capacitance (~100pF) to GND has to be used. The capacitance can be higher value also – it depends on the measured signal properties. If you want to measure VRH I suggest you Rs = 3k3 and C4 = 1nF. If you want measure such analog signal on AN0 then Rs = 220 and C4 = 100pF for high speed signals. The high speed signals are usually impedance amplified (A = 1) by properly selected OpAmp. The R, C for slower signals could be Rs <= 470, C4 about 1nF.
For better understanding please read document from my friend:
https://os.mbed.com/media/uploads/GregC/an4373-cookbook_for_sar_adc.pdf
I think it could help you with your design.
123.png
I use this circuit,not for measuring VRH. You suggest that VRH & VRL should be connected to VDDA & VSSA respectively in order to accurate ADC measure even VBAT <6V.