Proiect 8 - Dashboard Eye Tracker - problema seriala

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Proiect 8 - Dashboard Eye Tracker - problema seriala

Jump to solution
2,619 Views
felician-darius
Contributor II
Buna ziua,
Numele meu este Darius Todea si fac parte din echipa iodEL.

Dupa ce am reusit sa detectam ca soferul nostru a tinut ochii inchisi pentru o anumita perioada de timp folosind python 2.7.6, dorim sa transmitem un mesaj catre arduino, mai exact, de la procesorul A9 catre procesorul M4, folosind seriala, insa nu am reusit sub nicio forma acest lucru. In schimb, am reusit sa transmitem un mesaj pe seriala de la arduino si sa citim si afisam mesajul din python. Insa invers, nu merge.

Cand am transmis un mesaj de la arduino catre python, am putut vedea acest lucru folosind comanda  *minicom -D /dev/ttyMCC* , insa invers, sub nicio forma.

Am urmat si indicatiile din datasheet de la acest link: http://192.168.7.2/docs/Arduino_M4_Processor/Communication.html

Am folosit si cod din sursele de la acest link (tot din datasheet):
http://192.168.7.2/docs/Serial_Libraries/Python_Serial_Libraries.html

Am cautat si peste tot pe Internet si am incercat diferite variante, insa tot nu putem sa vedem nimic folosind
**minicom -D /dev/ttyMCC** atunci cand transmitem din python catre arduino. Am incercat si din linia de comanda python sa scriem ceva pe seriala, in '/dev/ttyMCC'.

Ne-am blocat pur si simplu in acest punct, foarte important de altfel, pentru ca proiectul nostru nu poate evolua daca nu putem rezolva aceasta problema :(

Cele doua surse sunt:
- FaceTracking / Webcam-Face-Detection / eye-detection.py
- FaceTracking / Webcam-Face-Detection / eye-detection.ino
Mentionez ca avem un link simbolic de la '/dev/ttyS0' la '/dev/ttyMCC', de aceea folosim in python serial.Serial('/dev/ttyS0', etc).
 
 
Va multumim anticipat pentru ajutor,
Echipa iodEL
0 Kudos
1 Solution
2,342 Views
catalina_radu
NXP Employee
NXP Employee

Buna Darius,


Daca nu vi se aprinde led-ul pe cazul Serial.available() > 0, incercati fara link-ul simbolic '/dev/ttyS0' (ser = serial.Serial('/dev/ttyMCC',115200,timeout=1).

Incercati sa faceti putin debug sa detectati de unde vine posibila problema (seriala pare in regula, nu cred ca e vorba de o problema tehnica, din moment ce puteti detecta ca trimiteti datele dintr-o parte, de la M4).

Cel mai usor, puteti incepe cu Arduino, incercati si prin interfata seriala, asigurati-va ca rulati schita pe Arduino-ul de pe placa si nu printr-o conexiune externa la PC. Detectati daca vedeti/ce port vedeti la Tools -> Ports din interfata Arduino, se poate sa nu vedeti seriala interna dev/tty/MCC. Evitati (pe cat posibil) sa mai folositi delay-uri in loop pentru a evita sa intarziati primirea datelor.


Last thing (si cel mai putin important :smileyhappy:). Daca ati pozitionat led-ul pe pinul 12, asigurati-va ca aveti si o rezistenta aferenta.


Mult spor,

Catalina

View solution in original post

0 Kudos
1 Reply
2,343 Views
catalina_radu
NXP Employee
NXP Employee

Buna Darius,


Daca nu vi se aprinde led-ul pe cazul Serial.available() > 0, incercati fara link-ul simbolic '/dev/ttyS0' (ser = serial.Serial('/dev/ttyMCC',115200,timeout=1).

Incercati sa faceti putin debug sa detectati de unde vine posibila problema (seriala pare in regula, nu cred ca e vorba de o problema tehnica, din moment ce puteti detecta ca trimiteti datele dintr-o parte, de la M4).

Cel mai usor, puteti incepe cu Arduino, incercati si prin interfata seriala, asigurati-va ca rulati schita pe Arduino-ul de pe placa si nu printr-o conexiune externa la PC. Detectati daca vedeti/ce port vedeti la Tools -> Ports din interfata Arduino, se poate sa nu vedeti seriala interna dev/tty/MCC. Evitati (pe cat posibil) sa mai folositi delay-uri in loop pentru a evita sa intarziati primirea datelor.


Last thing (si cel mai putin important :smileyhappy:). Daca ati pozitionat led-ul pe pinul 12, asigurati-va ca aveti si o rezistenta aferenta.


Mult spor,

Catalina

0 Kudos