Proiect 19- Milestone 2-> integrare tls in kernel si activare CAAM?

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Proiect 19- Milestone 2-> integrare tls in kernel si activare CAAM?

Jump to solution
2,353 Views
iugaalexandrugr
Contributor II

Buna ziua, 

 

Am o problema de intelegere a cerintei si v-as fi recunoscator daca mi-ati oferi un punct de plecare. Pentru partea de transmisie a datelor am ales sa folosesc socketi, iar la prima vedere, pentru a putea cripta transmisia m-am gandit la wolfssl, o biclioteca ce are functii speciale pentru criptarea socketilor. Insa, in cerinta se cere a se folosi acel CAAM integrat pe placuta. Am tot cautat informatii despre asta, insa nimic concret ce sa ma ajute. Se presupune ca ar trebuie sa folosesc biblioteca deja existenta openssl? Cum il pot accesa?

 

Va multumesc!

Labels (1)
0 Kudos
1 Solution
1,913 Views
mircea_pop
NXP Employee
NXP Employee

Salut,

Noi recomandam folosirea librariei OpenSSL pentru ca, pentru aceasta librarie putem oferii support de accelerare pentru SEC engine-ul(CAAM) integrat pe platfroma.

Pentru accelerate de openssl trebuie sa recompilati bibleoteca openssl cu support de cryptodev, iar pentru linux kernel va trebuii compilat modului cryptodev-linux pentru a va permite accesul la primitivele cryptografice din linux kernel.

O versiune de openssl cu update-uri 

sdk/openssl.git - Unnamed repository; edit this file 'description' to name the repository. 

O versiune de cryptodev cu update-uri

sdk/cryptodev-linux.git - This is a /dev/crypto device driver 

Mircea

View solution in original post

0 Kudos
1 Reply
1,914 Views
mircea_pop
NXP Employee
NXP Employee

Salut,

Noi recomandam folosirea librariei OpenSSL pentru ca, pentru aceasta librarie putem oferii support de accelerare pentru SEC engine-ul(CAAM) integrat pe platfroma.

Pentru accelerate de openssl trebuie sa recompilati bibleoteca openssl cu support de cryptodev, iar pentru linux kernel va trebuii compilat modului cryptodev-linux pentru a va permite accesul la primitivele cryptografice din linux kernel.

O versiune de openssl cu update-uri 

sdk/openssl.git - Unnamed repository; edit this file 'description' to name the repository. 

O versiune de cryptodev cu update-uri

sdk/cryptodev-linux.git - This is a /dev/crypto device driver 

Mircea

0 Kudos