Modul radio RF24L01 2.4GHz

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Modul radio RF24L01 2.4GHz

Jump to solution
2,673 Views
alexandru-miha1
Contributor I

Cum pot sa conectez la placuta un modul radio RF24L01 2.4GHz? Am incercat sa gasesc librarii pentru Udoo Neo, dar nu am gasit iar cele pentru Arduino imi dau eroare.

1 Solution
2,314 Views
laurentiupalcu
NXP Employee
NXP Employee

Ar trebui sa folosesti SPISettings cu SPI.beginTransaction(). Conform Arduino - SPISetClockDivider e posibil ca setClockDivider() sa fi fost scoasa in librariile mai noi.

View solution in original post

0 Kudos
3 Replies
2,314 Views
alexandru-miha1
Contributor I

Buna Ioana,

Incerc sa fac un controller pentru a comunica radion cu placuta UDOO care se va afla pe o masina. Pe controller am un Arduino Nano si un modul radio "nrf24l01" pentru a putea transmite comenzi la masina. Problema este ca atunci cand compilez programul in Arduino IDE de pe UDOO NEO obtin eroarea aceasta:

/home/udooer/Arduino/libraries/RF24-master/RF24.cpp: In member function 'void RF24::csn(bool)':
/home/udooer/Arduino/libraries/RF24-master/RF24.cpp:44:8: error: 'class SPIClass' has no member named 'setClockDivider'
_SPI.setClockDivider(SPI_CLOCK_DIV2);

Eu am pus in libraria RF24 pentru modulul radio in Arduino/libraries si la inceputul programului folosesc :

#include <SPI.h>
#include "RF24.h"

Ma gandesc ca aceasta librarie nu este configurata pentru UDOO NEO ci pentru Arduino si de aceea imi da aceasta eroare. Am inceract sa caut un exemplu de folosire al placutei NEO impreuna cu acest modul radio dar nu am gasit.

M-am cam impotmolit aici si nu as vrea sa trag fire de la telecomanda pana la masina :smileygrin:.

Orice ajutor este binevenit.

Multumesc frumos,

Alexandru

0 Kudos
2,315 Views
laurentiupalcu
NXP Employee
NXP Employee

Ar trebui sa folosesti SPISettings cu SPI.beginTransaction(). Conform Arduino - SPISetClockDivider e posibil ca setClockDivider() sa fi fost scoasa in librariile mai noi.

0 Kudos
2,314 Views
irina_patru
NXP Employee
NXP Employee

Buna Alexandru,

Poti sa ne dai mai multe detalii te rog?

Ce ai incercat pana acum si ce erori primesti.

Mersi,

Irina