HCS08SG16/32 internal clock setting / divider problem
取消
显示结果
显示  仅  | 搜索替代
您的意思是:
已解决
跳至解决方案
5,141 次查看
ttom
Contributor I
Hello,
I am new to this forum and have a question to the internal clock and I hope, someone can help me.
First, my environment:
Codewarrior 6.2.2
Demoboard DEMO9S08SH32/SG32
What I want:
I want a CPU - clock of 4 MHz
What I did:
setting ICSC1 to 0x06
setting ICSC2 to 0xC0
(Bus frequency divider = 11 -> divide by 8)
my calculation for this setting:
the FLL multiplies the 31.25 kHz by 1024, so I get a internal fequency of 32 MHz, then divide by 8 -> so I have 4 MHz.
I checked the cpu frequency in the following way:
I toggle a port:
    asm BSET 5, 0x02
    asm BCLR 5, 0x02
    asm BSET 5, 0x02
    asm BCLR 5, 0x02
And then I measure the time between 2 rising edges. The BSET and BCLR instruction takes 5 cycles each.  I measured a time of 5 us (for the 10 cycles between 2 rising edges). So I have a cpu clock of 2 MHz (0,5 us Periode).
Does anybody know, where the additional divide by 2 comes from? I assumed a clock of 4 MHz.
have a nice evening,
Thomas
// select internal reference
// activate ICSIRCLK (internal reference Clock enable)
  ICSC1 = 0x06;
// Bus frequency divider = 1
  ICSC2 = 0xC0;
I tried to check the cpu clock.
I use the internal reference and the FLL, so I ge
标签 (1)
0 项奖励
回复
1 解答
tonyp
Senior Contributor II
Just look at it this way:
The 9S08 CPU needs two clock times to generate a single instruction clock.  (For comparison, the older HC08 and the HC11 needed four.)   That's just how the chip hardware is designed.  For example, when they tell you to use a maximum 50MHz crystal, this translates to maximum 25MHz execution of instructions.
Message Edited by tonyp on 2009-10-29 01:51 PM
在原帖中查看解决方案
回复
10 回复数
tonyp
Senior Contributor II
From the reference:
ICSOUT — This clock source is used as the CPU clock and is divided by two to generate the
peripheral bus clock, BUSCLK
Did you account for that?  The bus clock divider acts on the already divided-by-two ICSOUT.
ttom
Contributor I
Hello,
So I assume a ICSOUT of 31,25 kHz * 1024  =32 MHz / 8 = 4 MHz and a BUSCLK of 2 MHz.
Are the output pins driven not by the cpu but by a another block, wich is connected to the BUSCLK?
All CPU instruction cycles refer to the bus clock.  That should make it clearer.
Message Edited by tonyp on 2009-10-28 05:27 PM
Hello tonyp,
thank you for your answer.
Many thanks
Thomas
thank you again for your response.
Sorry, I think I am a little bit confused. My problem in understanding is the following:
You say, that all instruction cycles are in relation to the bus clock, which is ICSOUT / 2.
I verfied it by measure with the oszilloskope. And I see, you are right.
But in the datasheet, there is only 1 connection from the ICSOUT to the CPU.
So the CPU seems to run with the bus cylce, which is ISCOUT / 2.
Are there any commands of the CPU which run with "full speed" ICSOUT - clock and not the BUSCLK?
I am sorry for the silly questions, this is my first time using freescale.
I think the quoted text shows your confusion.
ttom wrote:
Message Edited by tonyp on 2009-10-29 10:28 AM
Hello tonyp,
thank you very much for your helping hand.
Just look at it this way:
many thanks for your explanation and opening my eyes :smileyhappy:
with the freescale HCS08SG32 setting one output @ 32 MHz ICSOUT:
instruction BSET = 5 instruction cycles = 10 ICSOUT - cycles = 0,31 us
with eg. ATMEL AVR (RISC architecture) the set Bit operation for a I/O port lasts @ 8 MHz: