HC908GP32 Monitor Mode
キャンセル
次の結果を表示
表示  限定  | 次の代わりに検索
もしかして:
HC908GP32 Monitor Mode
1,636件の閲覧回数
Slavek
Contributor I
Hi,
I can't get into monitor mode with GP32.
I have succesfully programmed new (blank) MCU. I have no developement board, so I used recommended circuit (from datasheet, page 130), internal oscillator with 32kHz crystal and direct serial connection (with MAX232 converter). It worked well.
But once the MCU is programmed, it's necessary to use an external oscillator, isn'it (datasheet, p.131)? So I made a simple oscillator with 9.830 MHz crystal and 74HC04. I attached an Vtst voltage to IRQ pin and changed the circuit according the schematic (page 130).
I tried to open a connection with CodeWarrior, Class 3, baudrate 9600. Only the first point "Hardware loopback detected" satisfied. I tried also an 4.9152 MHz crystal (with PTC3 low) with no effect.