Communication problem with MC68HC908GP32
キャンセル
次の結果を表示
表示  限定  | 次の代わりに検索
もしかして:
6,723件の閲覧回数
damitsi
Contributor I
Hi, I am a student of electronics and now I want to programme the
microcontroller of motorola MC68HC908GP32 with 908GP32PDS board ver.
2.0  I use the software <<ICS08GPGTZ In Circuit simulator>> which includes
the application WinIDE Development Environment of PEMICRO. The
problem is when i want to connect with the target, then i read the following
message:
(Ethernet fuctionality not enabled-Socket Error #10065  No route to host
Opening Com1 at 19200 baud...opened
Starting powerdown reset sequense...
Attempting reset button reset of HC08device... Unsuccessful.
Starting powerdown reset sequence ...
If anyone know for this please give me some help.
I checked all the parameters of ports, baud rate at 19200 ( I have 20 Mhz
crystal) , target hardware type at Class3 (through serial port).
ラベル(1)
0 件の賞賛
返信
10 返答(返信)
Alban
Senior Contributor II
Hello,
Remove the 20MHz crystal and replace it via a value supported.
Absolutely no HC08 support 20MHz crystal. Maximum value is 8MHz for a crystal.
Maximum for a square wave generator or canned oscillator is usually 32MHz.
Alban.
返信
peg
Senior Contributor IV
Hi Alban,
Merry Xmas and Happy New Year!
Absolutely none except the QB at least! (<32MHz)
The JB16 runs on 12MHz (the USB requires it) that's more than 8 isn't it?
The spec for a xtal on a GP32 is in fact only 32 to 100KHz
Regards
Peg
eckhard
Contributor V
Hello,
the GP32 will work with external clock up to 32 MHz, you need a high frequency for Mnitor Mode. The 32 KHz crystal will only work on blank parts. If u use a 19,6608 Mhz Oscillator the baudrate in monitor mode is 19200 bps. I successfully used a 20 Mhz canned oscillator on one of my boards, The error in the communication is small enough. Maybe sometimes it will not work because of tolerances. The datasheet uses a 9.8304 MHz Clock which is above 8 MHz too.
Eckhard
Senior Contributor IV
Hi damitsi,
I have only ever done this with 32k or 9.8MHz.
Do you have 20MHz or 19.66?
The most important info for debugging this is which of the 7 steps are passing.
Try having your MON08 adapter only connected (no target hardware).
Regards
damitsi
Contributor I
I am looking forward to your answer with anticipation.
Thank you for your interest,
Hi,
The loopback passing tells you that the serial comms is OK and part of your MON08 adapter is OK.
To go further the device must power up in monitor mode.
Is it blank?
Is this a commercial demo board?
Is the MON08 adapter built in?
Is the crystal exactly 20MHz? It actually should be 19.66MHz for 19200baud.
Do you have Vtst on IRQ?
PTC0 high, PTC1 low, PTC3 high, PTA0 high and PTA7 low???
Thanks you again Peg for your quickly response.
I wish you a happy new year full of health and success.
So, this board is a non commercial board. It is blank , it has never been
programmed before, and it's designed by our professor.As i can see from
the shematic diagram it hasn't a MON08 built in. I will give you the
schematic diagram if you want.  I  checked the crystal and it doesn't work , i
will replace it with another one.And we will see
And what is Vtst on IRQ?
Hi damitsi,
As you will see already discussed in this thread, a 20 MHz crystal won't work.