Linux Embedded Challenge Knowledge Base

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Linux Embedded Challenge Knowledge Base

Labels

Discussions

Sort by:
Buna ziua, Pentru primul milestone am conectat o pereche laser-fotorezistor la plăcuța UDOO și am citit valorile analogice (simuland inaltimea produsului final). Multumesc!
View full article
   Realizarea primului milestone presupune realizarea interfetei web, care sa contina atat butoane pentru controlul robotului, cat si o fereastra de feedback de la acesta. Interfata este structurata astfel incat sa contina blocuri pentru: - status-ul de conectare; - live streaming; - feedback de la robot; - controlul robotului de la distanta.    Pentru realizarea interfetei si a comuncarii dintre interfata si Arduino, au fost necesare urmatoarele fisiere: - server.py (programul aflat in acest fisier este responsabil pentru crearea webserver-ului); - serialworker.py; - main.js; - index.html; - css.css; - serial2ws.ino.  
View full article
Pentru aceasta etapa am implementat o aplicatie in python, folosind opencv, prin intermediul careia calculam distanta de la camera la obiectul nostru. Am considerat numarul masinii din fata ca fiind un dreptunghi verde. Metoda pe care o folosim pentru a calcula distanta pana la obiect se bazeaza pe asemanarea triunghiurilor, iar formula pe care am implementat-o este: D = (W x F) / P W: latime obiect F: distanta focala P: latimea perceputa de camera P.S. Cand am masurat pentru 60 cm, initial masura bine dar apoi telefonul a intrat in cadru si camera a detectat un contur mai mic, de aceea nu este foarte exact.
View full article
Assembly of our project using 2 servo motors, the Udoo board, and a separate voltage regulator for the power for the servo's.  We probably did something wrong. one of the servos is dead ( it seems the inside gears are damaged, we can hear it spinning, but it doesn't move on the outside. We are using cheap, plastic gears in the servo).
View full article
The robot is assembled and powered from battery. User is able to command the robot wheels from the web interface.
View full article
Am instalat Tomcat 8.5.14 si MySQL server 5.5 pe placuta UdooNeo, apoi am realizat o aplicatie web in Tomcat care sa faca legatura intre o interfata grafica in browser accesabila de catre utilizator si baza de date. Utilizatorul poate cere in request pentru o anumita data, ora si durata iar daca nu mai exista in request in acea perioada de timp utilizatorul primeste in cod pe care il poate folosi pentru a accesa serverul in perioada de timp ceruta.
View full article
am implementat grafica 3D serverul de pe placuta controleaza pozitia,directia si comportamentul masinii.
View full article
CanYouCMe - Milestone 2 - Conveyor Belt with optical sorter We implemented a mechanism which detects object presence and absence using image processing. The conveyor starts running when detects an object, and when there are not more objects, it stops. 
View full article
We connected udoo to wireless Installed apache  We added some buttons to control the movement of the robot We had to put the web server on port 81 because we had some issues with apache and port 80
View full article
Am imbunatatit partea de transmisie seriala pentru a putea trimite si Ack inapoi la server-ul de python pentru a verifica ca datele au fost primite de catre partea de arduino. Am implementat scrierea de semnale PWM pe ESC-uri pentru a putea controla motoarele Am construit drona pentru a putea testa toate componentele si controlul motoarelor Am folosit Neo.Gpio pentru a lua datele de la senzori si a le avea pe server-ul python
View full article
Codul pentru procesarea de imagine se afla pe git in folderul src/py_scripts.
View full article
For this milestone, the new implemented functionality consists of: - adding login/logout feature - enabling an admin user to add new users - separating devices by users and commands by devices - adding IR learning functionality for devices which use the Sony protocol - lighting up a LED while the device is in learning mode
View full article
   Hello! Suntem echipa UDOOpia si proiectul nostru se numeste Self-Balancing Robot. In cel de-al doilea milestone am avut de montat motoarele si alimentarea, precum si de comandat miscarile robotului prin intermediul interfetei web.    Am ramas fara baterii si am alimentat placuta tot de la laptop. Urmeaza, insa, sa renuntam de tot la ele si sa le inlocuim cu acumulatori, datorita eficientei lor.    De asemenea, kit-ul sugerat pentru asamblarea robotului nu a fost favorabil intrucat piesele nu se potrivesc intre ele (universal plate cu piesele in dotare si suporturile motoarelor). Urmeaza sa facem o proiectare a pieselor necesare si sa le scoatem la o imprimanta 3D, pentru un aspect imbunatatit al robotului.    Avand 2 suporturi de baterii, am optat pentru conectarea lor in serie pentru a obtine o singura sursa de alimentare a driverului de motoare. Driverul l-am conectat la motoare si l-am atasat la pinii de Arduino.
View full article
We installed opencv and libraries for working with opencv in Python and managed to create an application for finding the eye pupil. In case the camera finds the eye, it will display only the data and image for the eye. In case it doesn't it will show the greyscale image and also show an error "No pupil detected". We also added a counter so in case the camera doesn't see the pupil for a certain time it can assume that the eye is closed and will show a message. As we have some issues with the opencv library and detecting camera on UDOO, we have tested the camera only on PC, but if it the code works on Ubuntu 16  it should also work on UDOO.
View full article
We are sending one video for 4 milestones. Here we've implemented the server app in python (on the UDOO board) and an client app on Android. We can do everything which is required in those 4 milestones. We have made a list of options on the server from where we can add, delete, show receipts and pompes. The receipts and pompes are stored in json files. From the client app we can obtain the list of receipts and order drinks.
View full article
Salutare, In acest clip video demonstram implementarea primului milestone: interactiunea om - asistent pentru a rezolva anumite task-uri din viata cotidiana. In partea stanga a clipului sunt informatiile necesare, in partea dreapta este o interfata web expusa de asistent in care se observa istoricul comenzilor, iar in partea de jos se vede placuta UDOO, microfonul si boxa audio. Pluginurile implementate suporta: adaugarea evenimentelor in Google Calendar; stocarea notitelor in Evernote; obtinerea unor informatii despre sistemul pe care ruleaza asistentul; cautarea unui film pe IMDb si descrierea lui sumara; obtinerea informatiilor despre actiunile dintr-un portfoliu; oferirea informatiilor despre vreme; cautarea telefonului mobil.   Din pacate, din cauza limitei de 3 minute, ne-a fost greu sa cuprindem toate functiile posibile, motiv pentru care am incercat sa exemplificam doar partile relevante fiecarui plugin. Pe langa functionalitatea prezentata in videoclip, asistentul suporta si urmatoarele: suport multilingv; diferite voci si accente (mult mai bune fata de cea folosita in clip); reglarea automata in functie de zgomotul din camera; diferite module pentru transcrierea si redarea textului in format audio. Pentru mai multe detalii despre implementarea solutiilor, instructiuni de instalare si alte specificatii, va rugam consultati fisierul data/milestone_1.md din repository-ul Git. Va multumim, Echipa Yoda
View full article
We bought the compatible components for our project and tested each of them. GPS module (u-blox NEO-6M + GPS antenna) USB mobile broadband mode In this milestone we also bought a Microsoft Azure subscription for testing and deployment.
View full article
Buna ziua, Pentru primul milestone am conectat o pereche laser-fotorezistor la plăcuța UDOO și am citit valorile analogice (simuland inaltimea produsului final). Multumim !
View full article
In videoclipul de mai sus se poate vedea cum robotul este controlat cu ajutorul unei aplicatii Android.Filmulet cu aplicatia se poate gasi pe repositoriul nostru.De aseamenea,am reusit sa facem senzorul LIDAR sa functioneze si sa trimita date spre a fi interpretate.Tot in repositori se pot vedea rezultatele interpretarii datelor si a faptului ca senzorul functioneaza.
View full article