Proiect 11 - Problema MIDI

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Proiect 11 - Problema MIDI

Jump to solution
2,780 Views
mitocaruandreea
Contributor III

Buna ziua,

   Avem probleme in a trimite semnale Midi ( prin arduino IDE ) spre software-uri de sintetizat Midi ( precum Qsynth ,Timidity si VMPK, care primeste Input Midi ) si la toate primim urmatoarea eroare : 

ALSA lib seq_hw.c:457:(snd_seq_hw_open) open /dev/snd/seq failed: No such file or directory fluidsynth: error: Error opening ALSA sequencer.

   Am incercat si sa punem programele pe windows si doar sa rulam codul Arduino de pe UDOO NEO si primim urmatoarea eroare de la un program Serial<-> Midi Bridge ( Hairess -MIDI)

FTDI drivers don't seem to be installed.Not attempting any FTDI latency tricks.

   De asemenea , proiectul nostru presupune conectarea a 10 fotorezistoare la placuta , dar UDOO NEO are doar 6 pini analogici . 

Multumim !

0 Kudos
1 Solution
2,330 Views
eddypetrisor
NXP Employee
NXP Employee

Vedeți dacă nu cumva sunteți într-o situație similara cu cea de aici: jackd - failed to open alsa seq / Pacman & Package Upgrade Issues / Arch Linux Forums  (Next time ask google, too :smileyhappy: )

Legat de fotorezistoare și lipsa de conectori, într-adevăr pinout-ul compatibil Arduino are 6 intrări analogice. Dacă pe i.MX6 SoloX nu există 10 intrări analogice (verificați datasheet-ul de i.MX6 SoloX) atunci sunt posibile mai multe soluții, unele ar fi: fie verificați dacă e posibil să multiplexați câte 2 semnale analogice pe fiecare intrare analogică (necesită ceva hardware extern și ceva software) și citiți "în bancuri" analogice și faceți switch între cele 2 "bancuri" via un pin de GPIO, fie modificați proiectul să meargă doar cu 6 intrări. Eu aș reduce temporar la 5 intrări în idea că poate ulterior se introduce multiplexarea (2x5 intrări = 10 dorite de voi) și aș merge în paralel cu proiectul pe cele două ramuri (dezvoltare cu 5 și, respectiv, hardware de multiplexare + software de control aferent).

Mai sunt și alte variante, dar cele de sus mi se par cele mai rezonabile.

View solution in original post

0 Kudos
3 Replies
2,330 Views
catalina_radu
NXP Employee
NXP Employee

Buna Andreea,

E posibil sa nu aveti modulele midi incarcate in kernel. Incercati urmatoarele din link-ul dat de Eddy de mai sus:

$ su
$ modprobe snd-seq
$ echo snd-seq >> /etc/modules
$ exit

si: $ lsmod | grep snd

Mai detaliati un pic problema daca nu reusiti.

Trimiterea datelor prin interfata seriala catre calculator este posibila, insa fara anumite drivere, acesta nu poate identifica mesajul ca fiind MIDI.

In ceea ce priveste Windows, by default driverele FTDI nu sunt instalate. Aveti nevoie de acestea pentru chip-ul FTDI integrat in interfata midi/usb. Prin urmare, creati-va un Virtual COM Port, instaland driverul FTDI:

Interfata midi/usb pe care o aveti voi (VORTEX MUSB200) nu necesita un (extra) driver care va permite sa vedeti portul VCP ca unul de tip MIDI. Daca totusi nu puteti face acest lucru, sunt mai multe versiuni de drivere pe internet, puteti incerca varianta aceasta:

Mai multe aici: Interface MIDI instruments to a PC through a USB port | EDN 

Problema lipsei de pini analogici poate fi rezolvata cu un multiplexor analogic. Puteti gasi mai multe detalii aici:

Ati rezolvat sa preluati datele si de pe accelerometre?

Catalina

0 Kudos
2,330 Views
mitocaruandreea
Contributor III

Buna,

In primul rand as vrea sa va multumesc pentru ajutor si disponibilitate.

  • In legatura cu modulele MIDI (atunci cand IN de la VORTEX MUSB200 este conectat la UDOO NEO)  , acestea sunt rezulatele comenzilor : 

ls -al /dev/snd/seq
ls: cannot access /dev/snd/seq: No such file or directory

root@udooneo:/home/udooer# modprobe snd-seq
modprobe: ERROR: ../libkmod/libkmod-module.c:809 kmod_module_insert_module() could not find module by name='snd_seq'
modprobe: ERROR: could not insert 'snd_seq': Function not implemented
modprobe: ERROR: ../libkmod/libkmod-module.c:959 command_do() Error running install command for snd_seq
modprobe: ERROR: could not insert 'snd_seq': Operation not permitted

lsmod | grep snd
snd_usb_audio 122141 0
snd_usbmidi_lib 18460 1 snd_usb_audio
snd_hwdep 5496 1 snd_usb_audio
snd_rawmidi 18927 1 snd_usbmidi_lib
usbcore 173703 4 snd_usb_audio,snd_usbmidi_lib,ehci_hcd,ci_hdrc

  • ( atunci cand IN de la VORTEX MUSB200 este conectat la PC )

Pe Windows, am instalat driverul VCP si eroarea privind lipsa driverului FTDI persista.  Am incercat sa trimitem semnalele Midi spre VMPK si printr-un port virtual , si direct prin  USB2.0-MIDI (  de la VORTEX MUSB200 ) , dar pianul virtual (VMPK) nu primeste nimic. 

 

Observatii: Tot codul de trimitere de semnale (note) MIDI  l-am testat pe un Arduino UNO si merge perfect pe Windows

                  (folosind loopMIDI, hairless-MIDI si VMPK )

midi_arduino_windows.png

0 Kudos
2,331 Views
eddypetrisor
NXP Employee
NXP Employee

Vedeți dacă nu cumva sunteți într-o situație similara cu cea de aici: jackd - failed to open alsa seq / Pacman & Package Upgrade Issues / Arch Linux Forums  (Next time ask google, too :smileyhappy: )

Legat de fotorezistoare și lipsa de conectori, într-adevăr pinout-ul compatibil Arduino are 6 intrări analogice. Dacă pe i.MX6 SoloX nu există 10 intrări analogice (verificați datasheet-ul de i.MX6 SoloX) atunci sunt posibile mai multe soluții, unele ar fi: fie verificați dacă e posibil să multiplexați câte 2 semnale analogice pe fiecare intrare analogică (necesită ceva hardware extern și ceva software) și citiți "în bancuri" analogice și faceți switch între cele 2 "bancuri" via un pin de GPIO, fie modificați proiectul să meargă doar cu 6 intrări. Eu aș reduce temporar la 5 intrări în idea că poate ulterior se introduce multiplexarea (2x5 intrări = 10 dorite de voi) și aș merge în paralel cu proiectul pe cele două ramuri (dezvoltare cu 5 și, respectiv, hardware de multiplexare + software de control aferent).

Mai sunt și alte variante, dar cele de sus mi se par cele mai rezonabile.

0 Kudos