whats the difference between MC68LC302AF20CT and MC68LC302AF20VCT
キャンセル
次の結果を表示
表示  限定  | 次の代わりに検索
もしかして:
1,919件の閲覧回数
js4star
Contributor I
0 件の賞賛
返信
2 返答(返信)
TomE
Specialist II
Here's a table of 29 different "302" versions out of a total of 82 from 2012:
But from there I found a reference to "PCN5792" (7 Aug 2000) here:
https://www.nxp.com/docs/en/product-change-notice/PCN5792.pdf
MC68LC302PU20VCT 68LC302 TQFP 3.3V 20MHz
MC68LC302PU20CT 68LC302 TQFP 5.0V 20MHZ
So that says "VCT" is 3.3V and "CT" is 5.0V. Also that "The 'CT' part numbers
reflect that die can be sourced from either TSC8 or MOS11".
This current manual has a section at the end detailing "B" suffix is 5V and "VB" suffix is 3.3V:
https://www.nxp.com/docs/en/reference-manual/MC68LC302RM_AD.pdf
That also lists the high and low "VDD" limits for the 3.3V and 5V Parts.
So that's what the difference is.
This is detailed in the MC68LC302 Reference Manual (above) and in the Data Sheet:
https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/MC68LC302.pdf
Tom
返信
TomE
Specialist II
As far as I can tell, the "AF" is the package and pin type (and all of the data sheets are so old they only mention the pin-grid-array and original PQFP ("PU") designations. The "20" is the frequency. The "CT" and "VCT" I can't find anything on. Some part of them may be the temperature range.