Mic input - Project 9

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Mic input - Project 9

Jump to solution
2,315 Views
microelectron
Contributor I

Salut,

Am o problema cu microfonul la UDOO Quad. Am incercat sa folosesc microfonul din descriere, Modul Amplificator Microfon cu AGC MAX9814 , dar nu am idee cum sa il conectez. Am incercat si cu un microfon normal de pc cu jack de 3.5mm si tot nu am reusit. Se poate sa leg microfonul direct la GPIO sau problema este in software?

Multumesc.

0 Kudos
1 Solution
1,952 Views
claudiuion_lataretu
NXP Employee
NXP Employee

Salut,

Microfonul este o parte importanta din proiect. Puteti folosi orice model de microfon. Pentru usurinta v-as sugera sa folositi un microfon simplu cu jack de 3.5mm ca acesta: MICROFON SPACER desktop stand, jack 3.5mm, black (SP-MIC100) - eMAG.ro . Microfoanele incorporate in casti nu pot fi folosite. Aveti nevoie de un microfon ce are jack separat de casti. Daca aveti casti cu microfon trebuie sa fie de genul Casti cu microfon Acme CD602, 3.5 mm Jack - eMAG.ro 

View solution in original post

0 Kudos
3 Replies
1,951 Views
microelectron
Contributor I

Microfonul folosit avea jack separat de 3.5mm. Am citit datasheet-ul microfunului dar nu am gasit ceva relevant (probabil nu am stiut eu ce sa caut). Am vazut ca mai avea cineva aceeasi problema (si de la mine lipseste profilul de audio stereo duplex) si s-a ajuns la ideea ca e o problema la drivere.

0 Kudos
1,953 Views
claudiuion_lataretu
NXP Employee
NXP Employee

Salut,

Microfonul este o parte importanta din proiect. Puteti folosi orice model de microfon. Pentru usurinta v-as sugera sa folositi un microfon simplu cu jack de 3.5mm ca acesta: MICROFON SPACER desktop stand, jack 3.5mm, black (SP-MIC100) - eMAG.ro . Microfoanele incorporate in casti nu pot fi folosite. Aveti nevoie de un microfon ce are jack separat de casti. Daca aveti casti cu microfon trebuie sa fie de genul Casti cu microfon Acme CD602, 3.5 mm Jack - eMAG.ro 

0 Kudos
1,952 Views
eddypetrisor
NXP Employee
NXP Employee

Ați luat în considerare infomația din datasheet-ul care e oferit chiar pe pagina cu modulul? Link-ul la datasheet e în partea de jos a paginii (link-ul e https://www.optimusdigital.ro/index.php?controller=attachment&id_attachment=535 )

0 Kudos