Linux Embedded Challenge Knowledge Base

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Linux Embedded Challenge Knowledge Base

Discussions

Sort by:
Linux Kernel Developing U-boot and Kernel Compilation Get right toolchain for your platform.             a. Ubuntu: sudo apt-get install gcc-arm-linux-gnueabi/gcc-arm-linux-gnueabihf or            b.  Get from linaro.org : wget -c https://releases.linaro.org/14.04/components/toolchain/binaries/gcc-linaro-arm-linux-gnueabihf-4.8-2014.04_linux.tar.xz    2. Get U-boot code source git clone http://git.denx.de/u-boot-imx.git make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-linux-gnueabi- wandboard_quad_config make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-linux-gnueabi-    3. Get Kernel source with Wandboard support Wandboard repo: git clone https://github.com/wandboard-org/linux.git Select the right branch: git checkout wandboard_imx_3.10.17_1.0.0_beta                                   or                                 git checkout wandboard_imx_3.0.35_4.1.0              b. Kernel Configuration ( load the wandboard  config )                      make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-linux-gnueabi- wandboard_defconfig                                     or                            make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-linux-gnueabi- menuconfig              c. Kernel Compilation make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-linux-gnueabi-      4. Prepare the sdcard:             I. Copy the u-boot on the sdcard Determine the sdcard device name : sudo df -h sudo umount /dev/sdd* sudo dd if=/<path>/u-boot.imx of=/dev/sdd bs=512 seek=2           II. Partitionating the sdcard sudo fdisk /dev/sdd o n p 1 2048 +1G t c n p 2 12288 +5G   P sudo mkfs.vfat -n KERNEL /dev/sdd1 sudo mkfs.ext3 -L RFS /dev/sdd2 cd /media/ sudo mkdir KERNEL sudo mkdir RFS sudo mount /dev/sdd1 KERNEL/ v. sudo mount /dev/sdd2 RFS/          |||. Download a RFS and put on the sdcard wget -c https://rcn-ee.net/deb/minfs/wheezy/debian-7.5-minimal-armhf-2014-07-07.tar.xz sudo tar -xvf debian-7.5-minimal-armhf-2014-07-07.tar.xz  -C RFS/ Put the dtb file and zImage on the sdcard ( KERNEL partition ). sudo cp <kernel_path>/arch/arm/boot/uImage /media/KERNEL sudo cp <kernel_path>/arch/arm/boot/imx6q_wandboard.dtb /media/KERNEL IV. Setup the u-boot: run loadimage run loadfdt setenv bootargs console=ttymxc0,115200 root=/dev/mmcblk0p2 rootwait rw bootz ${loadaddr} - ${fdt_addr} Kernel devices Realise a kernel device controlled from user space. The following steps will be done on the virtual machine. NEEDED: Get the Virtual Box softwarte:  https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads Realize a kernel device which prints “Hello World” starting from you’re the attached code.    a . First determine the kernel version from target platform: uname –a Get the kernel sources or kernel headers using one of the following methods. On the current virtual machine this step is already done. For kernel headers: sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r) For kernel sources: sudo apt-get install linux-source    b. Now go to the directory tasks/kernel. Create a function void hello() which prints “Hello World”.  It should be called when the device is inserted.    c.  Compile the module : make    d.  Insert the module on the virtual machine : insmod lec_cdev.ko    e.  See if the module  is inserted lsmod dmesg    f. Remove the kernel module :  rmmod lec_cdev.ko    2. Create the device lec_cdev using  mknod  /dev/lec_cdev c 243 0    3. Implement the read function of the device in order to have the following effect: cat /dev/lec_cdev =>  print to infinit “a” Modify the previous module in order to be commanded using ioctl from userspace. In function lec_cdev_ioctl  detect the command sent  from userspace and If command is MY_IOCTL_HELLO prints “HELLO WORLD”; MY_IOCTL_SET_BUFFER – prints the buffer received from userspace. MY_IOCTL_GET_BUFFER – prints the data from the char device driver buffer         HINT: use functions * copy_to_user(user_buffer, kernel_buffer, size) * copy_from_user(kernel_buffer, user_buffer , size)
View full article
Forlinx latest catalog
View full article
Asa cum am specificat in descrierea celuilalt videocliptopografie este construita in acelasi timp in care robotul se deplaseaza prin camera.In acest clip se poate observa modul in care robotul se deplaseaza si obiectele care,in videcolipul precedent,sunt detectate.
View full article
In acest clip se poate vedea modul in care se modifica topografia zonei scanata de catre masina.In timp ce masina se deplaseaza(lucru vizibil in urmatorul videoclip) obiecte noi detectate apare si cele vechi dispar.Clusterele sunt recalculate si grupate reprezentand noile obiecte.
View full article
Am implementat functionalitatea de tranzitie automata intre faza scurta si faza lunga (si invers) folosind o camera montata pe bord. Streamul este obtinut de la camera prin V4L2 iar procesarea este facuta prin OpenCV. Algoritmul care recunoaste luminile ce provin de la masini (perechi de surse de lumina) ia in calcul orizontalitatea surselor de lumina, distanta dintre ele, dimensiunea lor, precum si perspectiva si linia orizontului (masinile mai indepartate for avea farurile/stopurile mai apropiate in poza).
View full article
Salutare! Aceasta este forma finala a proiectului, programul ruland pe placuta UDOO. In prima parte este scanat codul ISBN, apoi este ceruta permisiunea utilizatorului ca programul sa poata adauga informatii in numele lui accesand linkul pus la dispozitie. Pasul urmator este stabilirea statusului cartii (read, reading, to-read), alegand un numar de la 1 la 3, in functie de alegere aprinzandu-se unul dintre cele 3 LED-uri (cel verde in cazul nostru). PS: am taiat filmuletul in momentele incarcarii paginii deoarece dureaza mult
View full article
Bună, Pentru Bonusul 2 , o persoană a cântat o melodie la harpă, în timp ce cealaltă persoană a încercat să ghicească melodia , străduindu-se să facă cât mai puține greșeli. 
View full article
Bună , Am făcut Bonusul 1 în care am setat intensitatea unui LED în funcție de înălțimea notei : pentru o notă mai joasă de pe octavă ( DO ) LED-ul va lumina mai puțin , iar pentru o notă mai înaltă ( SI ) , va lumina mai puternic . Astfel , LED-ul are 10 intensitați posibile .  PS :  Pe langa plusul estetic, LED-ul conectat la PWM poate fi folosit și pentru depanare. Mulțumim !
View full article
We have described what happens in this video in the documentation uploaded on bitbucket, in the JustInTime_Milestone_4.doc file
View full article
We have described what happens in this video in the documentation uploaded on bitbucket int the JustInTime_Milestone_3.doc file
View full article
We've described what happens in this video in the documentation uploaded on bitbucket in the JustInTime_Milestone_2.doc file
View full article
In acest video este scanat cu ajutorul camerei de la telefon isbn-ul cartii "After you"  si anume,aceasta After You (Me Before You, #2) by Jojo Moyes — Reviews, Discussion, Bookclubs, Lists.Dupa cum se vede este gasita cartea  pe goodreads si se aprinde ledul verde pentru ca am reusit sa scanam,sa ne conectam la goodreads si sa cautam cartea.
View full article
Bonus activity (20 pts): Obstacle Avoidance The system could include a new feature for automatic obstacle avoidance. The car will be able to change its direction when breaking is not enough to avoid collision or when it detects static objects. Change directions as if the car is switching lanes (i.e. go in one way and immediately in the other, so as to pass the obstacle parallel to your initial trajectory).
View full article
In the video we present the requirments for the 3rd mileston and for the bonus one.
View full article
In acest milestone am combinat partile din milestone 1 si milestone 2, facand un proiect functional. Sarim peste milestone 3 deoarece am avut probleme cu el si nu l-am putut rezolva la timp.
View full article
In acest video am aratat ca am facut rost de codul ISBN din fluxul video al camerei web conectate la placuta.
View full article
Milestone 1 -engiNEAR Afisam ca avem camera conectata la placuta, arata in timp real fluxul video primit de aceasta si la apasarea tastei ESC, programul se inchide si salveaza un frame in fisierul kappa.jpeg.
View full article
Pentru milestone-ul 3 am implementat algoritmul de stabilizare. Acesta fucționează dar este nevoie de mai mult reglaj înainte ca drona să poată fi capabilă de zbor. Momentan compensarea motoarelor nu este suficient de precisă, iar drona face mișcări prea bruște. În video demonstrăm cum algoritmul compensează înclinarea pe axe prin schimbarea puterii motoarelor. De asemenea se poate observa implementarea bonusului, aplicația este completă, are feedback de la dronă și afișează informații în timp real despre parametrii de zbor.
View full article