Întrebare în legătură cu profilele pentru placa de sunet din PulseAudio

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Întrebare în legătură cu profilele pentru placa de sunet din PulseAudio

Jump to solution
2,424 Views
stefan_gabriel
Contributor I

Salut,

   Poate placa de sunet de pe UDOO Quad să comunice în ambele sensuri simultan, adică, se poate să redai sunet în timp ce înregistrezi cu microfonul? Din ce am experimentat, dacă setez în pavucontrol (PulseAudio Volume Controler) -> Configuration profilul pentru placa de sunet ca Analog Stereo Output, pot să redau sunet dar nu pot înregistra, în timp ce dacă îl setez pe Analog Stereo Input, pot înregistra, dar sunetul nu mai merge.

Din câte am observat, trebuie să existe un profil „Analog Stereo Duplex”, care lipseşte la mine. Trebuie să-mi scriu singur profilul sau sunt limitat de alţi factori?

   Am încercat să opresc Pulseaudio şi să comunic direct prin ALSA, însă, deşi problema de mai devreme s-a rezolvat, sunetul redat prin aplay (şi nu numai) este distorsionat, adică se aude pe repede înainte. Presupun că are loc o conversie automată la o rată de sampling mult prea mare (sau poate un alt format de sampling?), însă nu ştiu unde s-o setez.

Mulţumesc

Labels (1)
0 Kudos
1 Solution
2,104 Views
dbaluta
NXP Employee
NXP Employee

Din cod pare ca suporta playback/record simultan insa driverul pare destul de neingrijit scris.

Codec-ul cred ca-i asta:

iMX6_release / linux-3.14.28-SecoBoards-iMX6_rel | GitLab 

Incearca sa folosesti aplay/arecord [cu diversi parametrii] [-f S32_LE, -r 48000 -c 1] [vezi si main aplay].

View solution in original post

0 Kudos
3 Replies
2,104 Views
dbaluta
NXP Employee
NXP Employee

In primul rand ar trebui sa vedem ce driver se foloseste pentru placa de sunet. Imi poti da te rog output-ul urmatoarelor comenzi:

* uname -a

* aplay -l

0 Kudos
2,104 Views
stefan_gabriel
Contributor I

Salut!

Scuze pentru raspunsul intarziat

"aplay -l" output

=================

**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****

card 0: imxvt1613audio [imx-vt1613-audio], device 0: AC97-analog vt1613-hifi-analog-0 []

  Subdevices: 1/1

  Subdevice #0: subdevice #0

 

"uname -a" output

=================

Linux udoo 3.14.56-udooqdl-02044-gddaad11 #3 SMP PREEMPT Tue Dec 6 16:26:55 UTC 2016 armv7l armv7l armv7l GNU/Linux
0 Kudos
2,105 Views
dbaluta
NXP Employee
NXP Employee

Din cod pare ca suporta playback/record simultan insa driverul pare destul de neingrijit scris.

Codec-ul cred ca-i asta:

iMX6_release / linux-3.14.28-SecoBoards-iMX6_rel | GitLab 

Incearca sa folosesti aplay/arecord [cu diversi parametrii] [-f S32_LE, -r 48000 -c 1] [vezi si main aplay].

0 Kudos